Korpi Capital mukaan InHunt Groupin kasvuun

Suomalainen suorahakuyritys InHunt Group Oy on kasvanut viime vuosina alan merkittävimmäksi toimijaksi Suomessa. Tänä vuonna InHunt Group tulee tekemään ennätyksellisen liikevaihdon ja saavuttamaan lähes 10 prosentin markkinaosuuden toimialan kokonaisliikevaihdosta.

Yhtiön pitkäaikaisesta toimitusjohtajasta Kari Juutilaisesta tuli 7. lokakuuta toteutetussa osakekaupassa InHunt Group Oy:n enemmistöomistaja. Sijoitusyhtiö Korpi Capital Oy liittyi mukaan vähemmistöomistajaksi. Myös InHunt World Oy ja InHunt Boards Oy liitettiin mukaan kokonaisuuteen. Korpi Capitalin roolina on laajentaa InHuntin strategista, hallinnollista ja yritysjärjestelyosaamista hallitustyöskentelyn kautta.

InHunt Groupin hallituksen puheenjohtajaksi valittiin Korpi Capitalin Tatu Mäkimartti ja hallituksen jäseniksi Kari Juutilainen ja Korpi Capitalin Mikko Fischer. 

InHunt Group tähtää kasvuun uuden omistuspohjan ja hallituksen tukemana, toimitusjohtaja Kari Juutilainen kertoo:

Kiitän InHunt Groupin aikaisempia omistajakollegoitani minua kohtaan osoittamastaan luottamuksesta ja antamistaan mahdollisuuksista yhteisten vuosien varrella. Olemme ottaneet todella vahvan aseman suomalaisena suorahakuyhtiönä. Asiakas- ja hakijatyytyväisyys meitä kohtaan ovat korkealla tasolla. Nyt on aika ottaa seuraavat askeleet ja löysin kannattavan kasvumme vauhdittamiseksi avuksemme Korpi Capital Oy:n, joka on juuri sopiva ja riittävän dynaaminen kumppani InHunt Groupille.”

Lisätietoja:

Kari Juutilainen                       Tatu Mäkimartti

InHunt Group Oy                    Korpi Capital Oy

+358 40 658 4242                   +358 40 728 7491

Jaa somessa:

avoin työpaikka ikoni

Rekrytointi tulossa?

Autamme mielellämme. Ota meihin
yhteyttä ja palaamme sinulle 24h sisällä.

Viimeisimmät

Uutiset

Henkilökuvassa

Headhunterimme

Liity sisäpiiriin ja

Tilaa InHunt Groupin Uutiskirje

Vastaanota sähköpostiisi tieto uusista avoimista työpaikoista, blogi-postauksista ja podcast-jaksoista.

Uusimmat työpaikat
Rakennuttamisjohtaja
Maajohtaja, Bruhn Spedition Oy
kunnanjohtaja
toiminnanjohtaja
Head of Sales, Business Finance
Uusimmat

Blogista

InHuntBlogi_Oletko vaihtamassa työpaikkaa_ Pidä nämä mielessä, kun teet päätöstä
Oletko vaihtamassa työpaikkaa? Pidä nämä mielessä, kun teet päätöstä.
Hyvin usein näkee tai kuulee, että henkilö on joutunut pettymään sen jälkeen, kun on vaihtanut työpaikkaa. Työpaikan vaihtoon liittyy useita riskejä ja liian...
Tuuli Paasilehto - InHunt Group Oy
Tuuli Paasilehto – Haluatko saada parhaan tekijän - näihin kysymyksiin halutaan vastaus!
Senior Headhunter Tuuli Paasilehto etsii työn ja tekijän täydellistä matchia. Nämä seitsemän kysymystä organisaation kannattaa esittää itselleen.
InHuntBlogi_EU-direktiivi-2026-suomalaisiin pörssiyhtiöihin sukupuolikiintiöt_plain
Uusi EU-direktiivi vaatii suomalaisiin pörssiyhtiöihin sukupuolikiintiöt - tukea vai puskemista?
Yritykset hyötyvät hallitusten kokoonpanossa diversiteetistä, joka ei synny vain sukupuolta tarkastelemalla.
Tomi_henkilökuva_plain korjattu2
Tomi Sohlman – Nämä merkit voivat johtaa työntekijän irtisanoutumiseen
Kokenut headhunter Tomi Sohlman listaa viisi yleisintä syytä, miksi hyvä työntekijä irtisanoutuu. Lue lisää >>
yhteistyö kättely ikoni

Haluatko kuulla lisää palveluistamme?

    Ota yhteyttä ja
    palaamme sinulle
    24h sisällä.

    InHunt Group logo

    InHunt Group on perustettu vuonna 2008  ja on nyt Suomen suurin suorahakutoimija. InHunt toimii jo kahdeksalla paikkakunnalla Suomessa.  Lisäksi InHunt Groupilla on oma kansainvälinen suorahakuverkosto – InHunt World, joka kattaa 45 maata ja kokoaa parhaat paikalliset toimijat yhteen. InHunt apunasi – ympäri maailman.

    Tilaa uutiskirje

    YHTEYSTIEDOT

    myynti@inhunt.fi

    Äyritie 12 C (Forte)
    01510 Vantaa